DJECA I INTERNET

Internet je značajan izvor informacija, među kojima ima vrlo korisnih, ali i onih koje mogu biti opasne za djecu. Važno je da roditelji budu informirani o mogućnostima i opasnostima koje Internet donosi, a u razgovoru s djecom odrede pravila ponašanja i predostrožnosti kojih će se držati djeca i odrasli u obitelji. Stalan kontakt s djecom i razgovor s njima su najbolji savjeti za zaštiti djece na Internetu, baš kao i kod drugih problema s kojima se djeca mogu susresti. Kliknuvši na slijedeće linkove možete djeci, putem priča objasniti zašto je važna sigurnost na internetu.

Ukoliko želite opširnije saznati o sigurnosti i zaštiti na internetu, pročitajte tekstove koje vam donosimo na našim stranicama.

Povodom Dana sigurnijeg Interneta 2013. udruga Suradnici u učenju pripremila je Priručnik za roditelje u kojem možete pronaći opće savjete, malo složenije savjete, podsjetnik da ne zaboravite razgovarati s djecom te važne informacije o društvenim mrežama.

Brošura Sigurnije na internetu je vodič za računalne laike koji pomaže prepoznati opasnosti i aktivno se zaštititi. Pokriva najpopularnije usluge, kao što su društvene mreže (Facebook) i dijeljenje datoteka (BitTorrent), a posebno se fokusira na izbjegavanje prijevara te zaštitu privatnih i osjetljivih podataka.
Sigurnost djece na internetu pisan je jednostavnim, razumljivim jezikom i obiluje praktičnim savjetima te omogućuje da surfanje učinite sigurnijim i zabavnijim!
Udruga Suradnici u učenju pripremila je raznovrsne sadržaje za učenje i poučavanje o primjerenom, odgovornom i sigurnom korištenju interneta, namijenjene djeci i mladima od 4 do 18 godina pa vas pozivamo da ih pogledate i isprobate s vašom djecom.
Kako biste se upoznali s opasnostima kojima se vaša djeca izlažu prilikom postavljanja osobnih podataka i sadržaja na Facebook, svakako pročitajte brošuru Zaštitite privatnost na facebooku koja će vas uputiti u tajne kako podesiti pojedini profil na ovoj najpopularnijoj društvenoj mreži s ciljem čuvanja vaše privatnosti i privatnosti vašeg djeteta.
Nasilje preko interneta, u svijetu poznato kao cyberbullying, opći je pojam za svaku komunikacijsku aktivnost cyber tehnologijom koja se može smatrati štetnom kako za pojedinca, tako i za opće dobro. U priručniku su prikazane opasnosti nasilja na chatublogu, pruženi su savjeti za učenike, roditelje i nastavnike te popis institucija kojima se učenici mogu javiti za pomoć.
Obzirom da je u Hrvatskoj publicirano svega nekoliko promotivnih filmova o opasnostima interneta, preporučujemo vam da pogledate nekoliko inozemnih produkcija na temu internetskog nasilja, te video uradak o sprječavanju elektroničkog nasilja među djecom zajedničke produkcije udruge Hrabri telefon i UNICEF-a pod nazivom Prekini lanac.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI I OVO:

Preuzmite besplatni softver za zaštitu djece na Internetu

Sigurnost djece na internetu

Sigurnost i zaštita djece na internetu

Djeca i facebook - što trebate znati?

Facebook sigurnost

Facebook depresija

Zaštitite privatnost djeteta na facebooku u šest koraka

Dodatak za preglednik koji uklanja fotografije beba i djece vaših prijatelja na Facebooku

Internetski život djece - kako ga pratiti?

Cyberbulling - nasilje putem interneta

Cyberbulling

Djeca ina internetu - kako ih zaštititi?

Dijete na internetu

« Rujan 2017 »