SIGURNI NA INTERNETU

Što je internet i što se na njemu može pronaći ne treba nikome puno objašnjavati. Internet nam nudi komunikaciju s prijateljima i ljudima širom svijeta, putem interneta učimo, zabavljamo se, gradimo mostove prijateljstva, slušamo glazbu, putujemo, kupujemo i prodajemo, tražimo recepte za omiljeni kolač ili poklon za svoju simpatiju. Dovoljno je upisati jednu jedinu riječ koja nas zanima, i već naoko riješimo problem!

No, nije sve baš tako divno! Dok smo na internetu valja neprestano biti na oprezu. Ono što nam se ponekad najviše sviđa na internetu je anonimnost koja komunikaciju čini često lakšom nego što bi to bilo osobnim kontaktom. Upravo ta anonimnost često bude vrlo opasna jer se svatko može predstaviti s krivim imenom i prezimenom, krivim godinama starosti, njihovi su interesi različiti od onih koje kazuju i nikada ne možemo biti sigurni u ono što su rekli o sebi. Kako ne biste osobno iskusili negativne strane interneta, savjetujemo vam da pročitate ove materijale koje smo izdvojili za vašu sigurnost na netu.

EDUKATIVNE PRIČE O OPASNOSTIMA INTERNETA

Beskonačna šuma

Anini novi prijatelji

Rimska grupa

Peripetije na mreži

Sigurnost na društvenim mrežama

Zaštita osobnih podataka

Zamke elektroničke pošte

SAVJETI ZA SIGURNO KORIŠTENJE INTERNETA

• Nikada ne otkrivaj novim prijateljima koje upoznaš na internetu svoje osobne podatke – ime, prezime, adresu, naziv škole, broj telefona ili mobitela.
  • Nikada ne šalji novim prijateljima koje upoznaš na internetu svoje fotografije niti fotografije svoje obitelji i prijatelja.
  • Ne odlazi na sastanak s prijateljima koje si upoznao na internetu sam, povedi sa sobom roditelja, neku drugu odraslu osobu ili više svojih prijatelja.
  • Kad nisi siguran kako postupiti u nekim situacijama na internetu, podijeli dilemu s roditeljima, učiteljima ili nekom drugom odraslom osobom u koju imaš povjerenja.
  • Nikada ne vjerujem svemu što ti napišu novi prijatelji koje upoznaš na internetu, jer je tamo uobičajeno pretvarati se.
  • Ne odgovaraj na poruke osoba koje su ti izazvale osjećaj neugode ili straha, već o tome odmah obavijesti roditelje, učitelje ili neku odraslu osobu u koju imaš povjerenja.
  • Nije nepristojno ne odgovarati na nepristojne poruke!
  • Ukoliko putem interneta pročitaš informaciju koja ti izaziva osjećaj neugode, o tome odmah obavijesti roditelje ili učitelje ili neku odraslu osobu u koju imaš povjerenja.
  • Neki ljudi se na internetu krivo predstavljaju! Tvoji novi prijatelji koje upoznaš na internetu možda nisu tvoji vršnjaci nego ljudi loših namjera
  • Ponekada na internetu možeš upoznati ljude loših namjera ili vidjeti stvari koje su loše, ali to NIJE TVOJA KRIVNJA! Ukoliko upoznaš takve ljude ili vidiš takve stvari, odmah to reci roditeljima ili učitelju ili nekoj odrasloj osobi u koju imaš povjerenja. Oni će ti pomoći da budeš siguran.

Preuzeto sa: http://www.e-hrvatska.hr/budisiguran/zanajmladje.html

7 ZLATNIH PRAVILA ZA SIGURNO CHATANJE I SMS-DOPISIVANJE

• Nikad nemojte nepoznatim ljudima putem interneta ili mobitela davati podatke o sebi, svojoj obitelji i prijateljima, ne otkrivajte im svoje prezime ni adresu, nemojte reći u koju školu idete, jer ne možete znati kakve su im namjere. Važno je da im ne šaljete svoje fotografije, slike obitelji ili prijatelja jer se one mogu na razne načine zloupotrijebiti.
  • Imajte na umu da „nepoznati“ s kojim se dopisujete i koji se predstavlja kao dečko od 15 godina, može zapravo biti muškarac od 50 godina i slati vam lažne podatke o sebi uz tuđu fotografiju.
  • Ne primajte na dar bonove za mobitel od nepoznatih jer će oni zasigurno tražiti nešto zauzvrat.
  • U dopisivanju mobitelom ili internetom nemojte pisati ništa čega biste se sramili ako to pročitaju vaši prijatelji u školi ili u kvartu, ne šaljite fotografije koje ne biste željeli pokazati drugima. Sve što pošaljete zlonamjerna osoba može iskoristiti da vas ucjenjuje, uz prijetnje da će to objaviti na internetu, na ulazu u vašu školi ili zgradu gdje stanujete.
  • Ako vam netko šalje uznemirujuće, prijeteće ili prostačke poruke na mobitel svakako to recite roditeljima ili nastavniku u kojeg imate povjerenja. Niste vi krivi zbog toga što vam prijete i vrijeđaju vas. Zatražite pomoć od roditelja čak i kad mislite da ste učinili nešto nedopušteno.
  • Nemojte izbrisati s mobitela podatke i fotografije koje vam je poslao zlostavljač jer će pomoću njih policija lakše pronaći osobu koja vam prijeti.
  • Nikad nemojte ići sami na sastanak s osobom koju ste upoznali putem mobitela, na chatu ili putem bloga. Ako ta osoba inzistira da dođete bez pratnje, nemojte ići na takav sastanak.

Poruke pravobraniteljice za djecu. Preuzeto sa: http://ebookbrowse.com/7-zlatnih-pravila-za-sigurno-chatanje-i-sms-dopisivanje-poruke-djeci-pdf-d310634240

« Studeni 2017 »

> Knjižnica  > kutak za učenike  > sigurni na internetu