POVEĆANJE KLJUČNIH KOMPETENCIJA UČITELJA OBILJEŽAVAJUĆI EUROPSKU GODINU KULTURNE BAŠTINE

Projekt DARE and SHARE! dvogodišnji je projekt usavršavanja naših učitelja kojem je cilj povećanja njihovih ključnih kompetencija kako bi iste mogli prenijeti svojim učenicima. Prateći postignuća učenika naše škole, ali i one na razini države, svjesni smo kako su ključne kompetencije učenika sve slabije, učenje je motivirano samo ocjenama, prezentacijske i govorničke vještine vrlo su skromne, učenici ne pokazuju interes za preuzimanje inicijative, komunikacija na materinjem jeziku sve je siromašnija jer se sve više koriste emotikoni i kratice, a uslijed brzine pisanja preko telefona sve se manje pažnje pridaje pravopisnim normama te im je svijet o poznavanju vlastitog kulturnog i europskog identiteta nezavidna. Cilj nam je, stoga, da ovim projketom, kroz uvođenje novih oblika rada i metoda te implementacijom ideja stečenih na stručnim usavršavanjima kroz redovitu nastavu, podignemo ključne kompetencije učitelja, a samim time i učenika. To ćemo postići edukacijom djelatnike za rad s učenicima, osmišljavanjem i provedbom eTwinning projekta i strateškim partnerstvima, prilagođavanjem nastavnih metoda i oblika rada s ciljem motivacije učenika na učenje te stvaranjem kvalitetnog kurikuluma temeljenog na učenje kroz međupredmetne teme. Rezultat rada bit će stvaranje digitalnog obrazovnog materijala s tutorijalima na kojem će se po principu „Europe in a box“ predstaviti sve zemlje Europske unije. Projekt kojeg ćemo provoditi tijekom cijele školske godine na eTwinningu nazvali smo Country from the box putem kojeg ćemo u svaku zemlju EU pronaći školu partnera i razmijeniti kulturološke kutije kojima ćemo predstaviti svoju zemju. Dobivene kutije iz ostalih europskih škola predstavit ćemo na Danu škole tijekom obilježavanja Europskog tjedna, a prezentacijske vještine učenika poboljšat ćemo na način da će učenici o svakoj državi naučeni sadržaj prezentirati putem video materijala postavljenog na TwinSpace i Youtube kanal škole pod nazivom "Dare and share". Time ćemo, osim podizanja ključnih kompetencija učenika, obilježiti i Europsku godinu kulturne baštine. Video tutorijali predstavljat će materijal prema kojem će naredne generacije usvajati znanje prema modelu obrnute učionice s ciljem aktivnog učenja nastavnog sadržaja.

Osim sudjelovanja na stručnim tečajevima u inozemstvu, ovim projketom po prvi puta omogućujemo učiteljima naše škole i jedno novo iskustvo - promatranja rada njihovih kolega po modelu job shadowinga. Sedam, odnosno petnaest dana, učiteljice razredne nastave i učiteljica engleskog jezika imat će priliku iz prve ruke vidjeti kako funkcioniraju obrazovni sustavi Italije i Slovenije te nove metode i praktične aktivnosti uvrstiti u kurikulum svog nastavnog predmeta. Osim njih, u projektni tim uključeni su još dvije učiteljice razredne nastave, učiteljica engleskog, učiteljice talijanskog jezika, povijesti, likovne kulture, biologije, kompletna stručna služba - pedagog, psiholog te ravnatelj škole. Projekt koordinira školska knjižničarka Samanta Matejčić Čotar.

HODOGRAM MOBILNOSTI

Datum Naziv mobilnosti Grad/Država Sudionik

2.-8.9.2018.

Effective communication and public speaking for teachers, trainers and education staff Palermo, Italija

Samanta Matejčić Čotar, knjižničarka

11.-15.9.2018.

Creative drama as a tool for personal development and as a teaching method Antalya, Turska

Gabrijela Vlah, učiteljica razredne nastave

21.-27.7.2019. School leadership and conflict management: optimism, self-efficacy, resilience and proactivity Leiria, Portugal Marin Mihovilović, ravnatelj
12.-16.11.2018. Go IWB! Interactive teaching and learning on the Interactive White Board St. Paul's Bay, Malta

Kristina Matika Ferrara, učiteljica talijanskog jezika

8.-14.7.2019. Interactive teaching: using educational games and new technology in order to enhance learners' motivation

Oslo, Norveška

Luciana Malusa' Tuntaručiteljica talijanskog jezika

4.-10.11.2018. English and sulture: methodology of culture for teachers of English Dublin, Irska

Tihana Kovačević, učiteljica engleskog jezika

5.-10.5.2019. Communicative skills for European teachers Porto, Portugal Nataša Bajić Peteh, psihologinja
4.-10.11.2018. Making the most of new technologies and social media in the classroom Tenerife, Španjolska Iva Dujmović, učiteljica prirode i biologije
5.-14.11.2018. Digital dynamic cultural dialogue Les Abymes, Guadeloupe Tamara Perković, učiteljica povijesti
28.10.-9.11.2018.

Assertiveness and self-confidence

Oxford, Velika Britanija

Zlatica Držaljević, pedagoginja

17.-22.3.2019. DO - JOY! Oulu, Finska

Arijana Dobrila Barbaro, učiteljica LK

22.-27.10.2018. The 4 Cs: Creativity, Critical thinking, Communication and Collaboration in schools Firenca, Italija Sandra Boljunčić, učiteljica RN
15.-27.10. 2018. Job shadowing: Istituto comprensivo Polo Leverano Lecce, Italija Suzana Poljak, učiteljica engleskog jezika
travanj 2019. Job shadowing: Osnovna šola Podčetrtek Podčetrtek, SLO Dolores Beloč Ćorković, učiteljica RN
1.-12. 4. 2019. Job shadowing: Montessori school Como, Italija Karmen Ignoto, učiteljica RN

« Studeni 2018 »

> Erasmus+  > DARE and SHARE!