Nakon uspješne provedbe Erasmus+ projekata TEAM UP! i I.M.A.G.I.N.E., kojima je izvršena modernizacija školskih aktivnosti i kojima su uvedene nove metode učenja i poučavanja raznih jezičnih, digitalnih i multikulturnih kompetencija, naša je škola pokrenula novi dvogodišnji projekt pod nazivom Dvije strane Gaussa.

Osluškujući potrebe i probleme s kojima se učitelji svakodnevno susreću u razredu i imajući na umu činjenicu da je nastavni plan i program prilagođen prosječnom učeniku, odlučili smo se posvetiti radu s učenicima koji svojim kompetencijama i potrebama iskaču iz prosjeka – nadarenim učenicima i učenicima s teškoćama u učenju i razvoju.

Neka istraživanja su pokazala da je 70% učenika prosječno, dok se 30% nalazi ili ispod ili iznad prosjeka. To se statistički može prikazati preko Gaussove krivulje koja se, osim u prirodnim znanostima, vrlo često koristi i u znanostima koje proučavaju ponašanje. A kako naš projekt objedinjuje upravo te izvan prosječne učenike, odakle i naziv projekta – Dvije strane Gaussa.

Odabirom prema zainteresiranosti učitelja oformili smo tim koji će se uključiti u stvaranje i provedbu projekta. U projekt su tako uključene tri učiteljice razredne nastave, učiteljica hrvatskog jezika i povijesti, vjeroučitelj, učiteljice engleskog i talijanskog jezika, učiteljica prirode i biologije, učiteljica likovne kulture, učiteljica matematike, logoped, pedagog, psiholog, ravnatelj, dvije pomoćnice u nastavi i školska knjižničarka. Projektom je predviđena realizacija šesnaest mobilnosti kojima je cilj usvajanje i implementacija novih metode u rad škole kako bi se povećala motivacija učenika i omogućila bolja realizacija njihovih potencijala. Cilj projekta je prepoznati učenike s obje strane Gaussa, unaprijediti nastavu i aktivnosti, primijeniti drugačiji - individualizirani pristup, usustaviti novi način vrednovanja njihovog znanja i ono najvažnije, pomoći im da sami spoznaju svoje potrebe i mogućnosti, a učiteljima olakšati rad s ciljanom grupom, a da pritom ne zanemare ostale. Također želimo raditi na boljem imidžu ustanove, osvješćivanju i razumijevanju raznolikosti, povećanju sposobnosti učenika (kreativno mišljenje, vještine, logičko povezivanje itd.)  i učitelja te osmisliti inovativne i atraktivne programe prilagođene potrebama učenika koji imaju izvan prosječene potrebe.

Do sada smo to provodili kroz dopunsku i dodatnu nastavu te izvannastavne aktivnosti, a za učenike s poteškoćama smo osigurali, osim sustavnog praćenja i podrške, i asistente u nastavi koji im omogućuju lakše praćenje i prilagodbu sadržaja. Međutim, kako dopunska i dodatna nastava nisu dovoljne za ove skupine učenika, a izvannastavne aktivnosti često su prilagođene prosjeku, kroz projekt želimo dodatno educirati djelatnike za rad s ciljanom grupom učenika.

Sve detalje oko provedbe projekta možete naći na službenoj web stranici www.2sgauss.eu

HODOGRAM MOBILNOSTI

Datum Naziv mobilnosti Grad Država Sudionik

25.9.-1.10.