RaDar2

Ovaj predivan dan bio je ujedno i posljednji dan terenske nastave za učenike koji sudjeluju u projektu “raDar2”. Naši su učenici imali sjajnu priliku detaljnije istražiti i upoznati bogatu povijest prekrasnog Crvenog otoka u Rovinju – od prapovijesnih vremena pa sve do današnjih dana! Tijekom ovog uzbudljivog istraživanja, učenici su saznali brojne povijesne zanimljivosti:

Crveni otok zapravo čine dva umjetno spojena otočića – Sveti Andrija i Maškin.

Otoci su bili naseljeni još u prapovijesno doba, a Rimljani su ovdje ostavili tragove svoje raskošne umjetnosti.

Benediktinci podižu crkvu sv. Andrije i samostan. Iako zbog kuge i propadanja odlaze u 13. stoljeću, njihova predromanička kupola preživjela je sve do danas!

Franjevci obnavljaju otok i na njemu ostaju sve do dolaska Napoleonove vojske 1809. godine.

Krajem 19. stoljeća otok postaje tvornica cementa i vapna, a Crkveni toranj tada je služio kao tvornički dimnjak!

Austrijski barun Georg Hütterott kupuje otok, prekida industriju i pretvara stari samostan u dvorac. Pošumljava otok egzotičnim biljkama, a na Maškinu podiže obiteljski mauzolej. Također je osmislio i vizionarski projekt “Cap Aureo” (Zlatni rt) s ciljem da pretvori Rovinj u elitno lječilište. Iako ga je smrt u tome zaustavila, postavio je temelje modernog rovinjskog turizma. Danas je taj dvorac dio hotelskog kompleksa, a otok omiljena oaza za posjetitelje iz cijelog svijeta.

Ponosni smo na naš “raDar2” ekipu koja je kroz terensku nastavu na najbolji mogući način (istraživanjem na terenu) spojila povijest, prirodu, učenje i zabavu.

Skip to content